1942

13 лютого – початок вивезення українців на  примусові роботи до ІІІ Райху. Всього за роки війни до німецької промисловості та сільського господарства було залучено майже 2,2 млн українських “остарбайтерів”.

8-16 травня – розгром на Керченському півострові радянського Кримського фронту. Втрати загиблими і полоненими перевищили 160 тис. осіб.

12-31 травня – Друга битва за Харків, невдалий наступ радянських та успішний контрнаступ німецьких військ. Загинуло і потрапило в полон 270 тис. червоноармійців.

20 червня – створення у Ворошиловграді (Луганську) Українського штабу партизанського руху (УШПР) для координації діяльності радянського руху опору в німецькому запіллі.

4 липня – Вермахт захопив Севастополь. Внаслідок того, що була передбачена евакуація лише вищого радянського керівництва та архівів, десятки тисяч бійців були кинути напризволяще. В полон потрапило понад 90 тис. солдат.

22 липня – територія України повністю опинилася під нацистською окупацією.

14 жовтня –  символічна дата створення Української повстанської армії – єдиної сили, що під час Другої світової війни боролася за незалежну Україну..

18 грудня – звільнення с. Півнівка на Луганщині – початок вигнання нацистських окупантів з території України.