1945

4-11 лютого – Ялтинська (Кримська) конференція союзників (Рузвельта, Сталіна та Черчbлля), розробка принципів післявоєнного облаштування світу, узгодження радянсько-польського кордону по “лінії Керзона” (визнання Західної України частиною УРСР).

25 квітня – установчі збори Організації Об’єднаних Націй. УРСР та БРСР стали єдиними радянськими республіками, які отримали в ООН окреме представництво.

8 травня – капітуляція нацистської Німеччини, завершення війни в Європі

9 серпня – СРСР вступає у війну проти Японії.

2 вересня – капітуляція Японії, завершення Другої світової війни. Від СРСР Акт капітуляції підписував генерал Кузьма Дерев’янко з Уманщини. Згодом досліджував місця атомних бомбардувань у Хіросімі та Нагасакі.

20 листопада – початок засідань Міжнародного військового трибуналу над головними нацистськими військовими злочинцями в Нюрнберзі. Згідно з його вироком від 1 жовтня 1946 р., 12 підсудних отримали смертні вироки, троє – довічне ув’язнення, четверо – ув’язнення строком на 10-20 років. Трьох обвинувачених виправдали. Нацистські документи про репресії проти українських націоналістів фігурували на суді як докази вини гітлерівців.