Майкл Стренк

У 1945 році Пулітцерівську премію за кращу фотографію отримала світлина кореспондента Associated Press Джо Розенталя «Підняття прапору над Іводзімою». Зображення виявилося настільки популярним, що стало основою для скульптурної композиції Меморіалу Корпусу морської піхоти США біля Арлінгтонського національного кладовища. На фотографії – п’ятеро морських піхотинців та один санітарний інструктор ВМС США встановлюють американський прапор на горі Сурібаті. Найстаршим за званням серед них був сержант Майкл Стренк.

Майкл Стренк народився 10 листопада 1919 року в селі Орябина на Пряшівщині (тепер Словаччина). Батьки Міхала були лемками, яких у ті часи разом з усіма західними українцями називали русинами. У серпні 1922-го родина емігрували до Сполучених Штатів і оселилися в Пенсільванії. Відтоді Міхал став американцем Майклом.

Після школи Стренк приєднався до Цивільного корпусу охорони довкілля – установи, яка організовувала безробітних та малозабезпечених американців у табори, що здійснювали громадські роботи, реалізовували масштабні інфраструктурні проекти на замовлення уряду. На цій роботі Майкл пропрацював 18 місяців, протягом яких звик до носіння службової форми та дисципліни.

З початком Другої світової війни багато американської молоді зголосилися добровольцями до війська. Завдяки міцній статурі Майкла зарахували до Корпусу морської піхоти у Пітсбурзі. Це сталося 6 жовтня 1939-го. Два роки США витримували нейтралітет, але втягнення у конфлікт здавалося неминучим. Врешті, після атаки японського флоту Перл-Харбору 7 грудня 1941 року, Вашингтон офіційно приєднався до Антигітлерівської коаліції.

Основним театром бойових дій війни для США був Тихий океан. Тут з квітня 1942 року воював і сержант Стренк. У складі елітного підрозділу морських рейдерів, сформованого для виконання наступальних і диверсійних операцій, Майкл Стренк брав участь у важких боях з японцями на Соломонових островах і на острові Бугенвіль.

Восени 1944 року командування Тихоокеанського флоту США почало планувати захоплення острова Іводзіма, де знаходився стратегічний японський аеродром. Контроль над летовищем дозволяв американцям здійснювати інтенсивні бомбардування головних островів Японії. Саме тому 16 лютого 1945 року за Іводзіму розгорнулися особливо запеклі бої. Під час операції 5-та дивізія морської піхоти, де служив Майкл Стренк, стала головною ударною силою.

23 лютого 1945 року шість американців на чолі зі Стренком встановили прапор США на панівній висоті острова – горі Сурібаті. Саме цей момент зафіксував фотограф Джо Розенталь. Пізніше троє учасників цієї події, яким вдалося вижити, повернулися до США, де їх зустріли як національних героїв. Але серед них не було Майкла. 1 березня 1945 року він загинув на Іводзімі від дружнього артилерійського вогню. Бої на острові не припинялися до кінця цього місяця. За свою службу українець був нагороджений Бронзовою Зіркою, медаллю Пурпурове серце та іншими високими нагородами. Пам’ять про земляка зберігають і на Закарпатті. У 2015 році в Ужгороді встановлено міні-скульптуру Майклу Стренку.