Дружина Президента України Марина Порошенко та Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович оголосили про заходи до 70-річчя завершення Другої світової війни. 7 квітня у Мистецькому Арсеналі Марина Порошенко, Володимир В’ятрович, заступник голови Адміністрації Президента Ростислав Павленко та Євген Нищук презентували проект «Маки пам’яті».
«Друга світова війна торкнулася кожної української родини — і ця пам’ять залишиться з нами назавжди. Ми маємо для цієї пам’яті історичний український символ — квітку маку, який завжди був пов’язаний з війною та військом. Ми родиною підтримуємо символ маку як знак пам’яті тих, хто боронив і боронить нашу землю, хто віддав своє життя за наше майбутнє», – Марина Порошенко.
Дружина Президента закликала всіх українців долучитися до акції пам’яті, одягти 8-9 травня квітку маку й таким чином віддати шану героям й усім жертвам війни.Червоні маки – символ пам’яті про тих, хто загинув під час Другої світової та гине на сході України у боротьбі за незалежність. Під гаслом «Пам’ятаємо. Перемагаємо» пройдуть День пам’яті та примирення і відзначення 70-річчя перемоги над нацизмом 8-9 травня.
Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович підкреслив: «Ми пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об’єднані нації. Той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Пам’ять про події, які відбувалися на нашій землі, робить нас сильнішими, має оберігати від помилок минулого і допоможе перемогти сьогодні».
«Коли ми пам’ятаємо – ми перемагаємо», – говорять ініціатори акції.
Внесок України в перемогу об’єднаних націй над нацизмом значний. Україна належала до східноєвропейського театру війни, однак українці воювали по всьому світу. Український слід залишився на полях головних битв на інших фронтах: Вестерплятте, Дюнкерк, Монте-Кассіно, Нормандія, Маньчжурія. Найбільше українців (до 6 млн.) перебувало у Червоній армії, в структурах українського визвольного руху (УПА та ОУН) — близько півмільйона осіб, майже 250 тис. – в арміях Польщі, Великої Британії, Франції, Канади, США. Загалом брали участь у бойових діях 7 млн. українців.
Як відомо, з 2014 року Україна вшановує пам’ять полеглих у Другій світовій війні під європейським та традиційним українським символом – квіткою маку. 8 травня – день капітуляції нацистської Німеччини – на офіційному рівні за європейською традицією став Днем пам’яті та примирення. Відповідний Указ Президент України підписав 24 березня 2015 р.