За «Ост-планом» передбачалося фізичне знищення до 30 млн осіб населення та виселення (а практично також знищення) понад 50 млн білорусів, поляків, росіян, українців, чехів тощо в Західний Сибір, на Північний Кавказ, до Південної Америки й Африки (до 85% населення Польщі, 65% — Західної України, 75% — Білорусі, значну частину населення Литви, Латвії та Естонії). «Вивільнені» території намічалося заселити німцями (близько 10 млн), а решта населення, що залишалося, підлягала онімеченню. <…> Розгром фашистської Німеччини Радянською армією зірвав його повне втілення в життя.
«Большая советская энциклопедия», 3-е видання, том 18
Що ж збирався Гітлер зробити у континентальній Європі? Як свідчать архівні документи, була розроблена ціла серія планів, заснованих на головній расистській вимозі гітлеризму — знищенні євреїв і слов’ян.
Лев Безименський, «Германские генералы — с Гитлером и без него»
Суть міфу
Нацисти планували знищити всіх «напівлюдей», не тільки євреїв, а й слов’ян: українців, поляків, росіян, для чого створили план «Ост». Тому Червона армія не тільки розбила великі сили агресора, але й врятувала українців від цілковитого знищення.
Факти стисло
Плани щодо долі слов’ян на загарбаних нацистами територіях усе-таки не передбачали повного їхнього винищення, а політика Третього Райху щодо українців взагалі не була сталою і змінювалася залежно від ситуації на фронті. План «Ост» радше є планом колоніального опанування окупованих територій після війни, а не планом «знищення слов’ян» під час війни.
Факти докладніше
Цей міф покликаний виправдати дії радянського керівництва, армії та, особливо, НКВД з НКҐБ під час війни. Комуністична пропаганда зуміла переконати чимало мешканців колишнього СРСР від піонерів до пенсіонерів, буцімто нацисти планували знищення всіх слов’ян та — зокрема — усіх українців. Саме тому, мовляв, Червона армія під проводом Йосифа Сталіна врятувала їх від поголовного знищення. А якщо при цьому і траплялися якісь там негарні дії «рятувальників», чи навіть злочини, то шляхетна мета виправдовує засоби.
Тривалий час оригінал плану «Ост» вважався втраченим. Він складався з кількох документів, розроблених у різний час від лютого 1940 до вересня 1942 року.
Його зміст був відомий переважно за згадками та посиланнями в інших документах. Тому доволі часто у радянській свідомості план «Ост» функціонував як документ, що містив певний план винищення слов’ян і звільнення життєвого простору для німців. Плану «Ост» приписувалося значення базового документа, на підставі якого мали винищити значну частину слов’янства.
Найбільш репресивні методи мали застосовуватися щодо поляків та росіян. Вважається, що цей план передбачав депортацію та/або знищення від 50% до 75% поляків, чехів та росіян, також приблизно 25-30% українців та білорусів мали бути винищені, а іще 30-40% українців — виселені на схід, у Сибір.
Однак план «Ост» певний час був відомий переважно за меморандумом експерта Міністерства окупованих східних територій Ергарда Ветцеля. У цьому меморандумі йшлося не про знищення, а про виселення 65% західних українців. Решта українського населення підлягала поступовому онімечуванню.
Ба більше, записка Ветцеля містить і такі слова: «Поки ми зацікавлені в тому, щоб збільшити чисельність українського населення на противагу російському. Але це не повинно привести до того, що місце росіян займуть з часом українці». На думку Ветцеля, обмеження народжуваності у довготерміновій перспективі мало призвести до зменшення слов’янської популяції і німецької гегемонії на східних землях Третього Райху.
Очищення окупованих територій і організацію на них німецьких поселень пропонувалося здійснити шляхом переселення місцевого населення на інші колгоспні та радгоспні землі із наданням йому права користуватися цими земельними угіддями.
Найбільш жорсткими німецькі плани були стосовно поляків, але це було зумовлено не так расовими міркуваннями, як політичними та історичними: нацисти розуміли, що саме поляки найбільш ворожо ставилися до німців.
Щоправда, сам автор цієї записки Ветцель критично оцінював можливості реалізації плану «Ост» визначеними засобами у заплановані терміни.
Один з оригінальних документів плану «Ост» знайшов у німецькому архіві й оприлюднив Університет Гумбольдта кілька десятиліть тому. Колонізація окупованих територій передбачала широке коло економічних та інфраструктурних перетворень — будівництво нових шосе, залізниць і навіть нових міст; також були визначені джерела фінансування цих проектів. План було розбито на п’ятирічки протягом 30 років після завершення війни.
Тобто план «Ост» розроблявся для післявоєнних часів. Проте його так ніколи й не затвердили остаточно, а у 1943 році взагалі припинили розробку. Тому некоректно приписувати цьому документу значення базового, на підставі якого нацисти провадили геноцидну політику.
Для масового знищення українців, поляків, росіян нацизму не треба було додаткових «конституційних» документів. Тоталітарна ідеологія нацизму зумовила зверхнє ставлення до інших народів на схід від Райху — як до історичного гумусу. І Гітлер, і Ґеббельс, і Борман, і інші лідери Райху чітко артикулювали бачення долі поляків, чехів, українців, білорусів та росіян: тих, хто залишаться живими, буде перетворено на поневолену робочу силу, чиї культурні та освітні потреби задовольнятимуться мінімально.
Як бачимо, нацистські плани щодо українців не обіцяли їм нічого доброго. Але про поголовне винищення слов’ян взагалі та українців зокрема у плані «Ост» не йшлося.
Політика Райху стосовно українців змінювалася залежно від загальної військово-політичної ситуації. У самій Німеччині різні відомства одночасно могли по-різному бачити вирішення «українського питання». Так відомство Гіммлера (СС) традиційно займало жорсткішу позицію. Натомість Абвер та Міністерство окупованих східних територій виступали за залучення українців до боротьби проти СРСР. Керівник східного міністерства Альфред Розенберґ пропонував надати українцям право самоврядування та припускав, що у майбутньому може виникнути союзна Німеччині українська держава.
У Генерал-губернаторстві у 1939—1941 роках нацистська влада ставилася до українців досить лояльно. Їм надавали доступ до адміністративної служби, дозволяли організовувати школи, видавництва, випускати пресу, створювати господарські кооперативи та мережу так званих «допомогових комітетів». Гарантували українцям також і релігійну свободу.
Проте у 1941 році ситуація змінилася.
Після нападу Райху на СРСР Сталін запровадив тактику випаленої землі. У відповідності до наказу Сталіна, вже від перших днів липня 1941 року розпочалося знищення врожаю в селах та запасів продуктів харчування у містах. По суті містян радянська влада покинула напризволяще, без жодних засобів для виживання.
Перед нападом на СРСР, у березні — травні 1941 року, керівництво Третього Райху ухвалює рішення про низку заходів, відомих як «План голоду». Ці заходи передбачали масову реквізицію продуктів на окупованих територіях СРСР та вивезення продуктів до Німеччини та Західної Європи, що мало призвести до нового спланованого голоду в окупованих містах України. «План голоду» передбачав виморити на смерть 20-30 мільйонів «зайвого населення» на окупованих територіях СРСР.
Іншими словами накази Сталіна наклалися на плани Гітлера. У грудні 1941 — березні 1942 року це призвело до масового голоду і смерті мільйонів мирних громадян та військовополонених.
Заради справедливості треба сказати, що відповідальність за цей геноцид лягає хоча різною мірою, але на обидва тоталітарні режими: і нацистський, і комуністичний.
Сергій Рябенко
Про проект “Війна і міф: невідома Друга світова”
Чи дізналися ми всю правду про Другу світову війну за понад 70 років, що минули від її завершення? Багато що з того, що ми знаємо, — насправді міфи, табу та пропаганда, які тягнуться ще з радянських часів.
“Міфи про війну колишню стали зброєю у війні теперішній, – вважає історик Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті. – Тому розвінчання цих міфів важливе, щоб зрозуміти, як було насправді, побачити справжнє обличчя однієї з найбільших трагедій у нашій історії”.
Український інститут національної пам’яті з цією метою реалізував просвітницький проект “Війна і міф: невідома Друга світова”. 15 істориків вибрали 50 міфологізованих сюжетів і розвінчують їх, спираючись на довготривалі дослідження й опрацювання розсекречених архівних матеріалів.
“Війна і міф…” може “розмінувати” кілька десятків міфів про Другу світову війну, що існують у пострадянській колективній пам’яті та були побудовані на фальсифікаціях, маніпуляціях або замовчуванні фактів”, – каже один із авторів проекту історик Олександр Зінченко, радник голови Українського інституту національної пам’яті.
Партнерами проекту “Війна і міф: невідома Друга світова” стали Центр досліджень визвольного руху, Електронний архів визвольного руху, проект “LikБез. Історичний фронт” і Книжковий Клуб “Клуб сімейного дозвілля”.