Євдокія Завалій

Євдокія Завалій – єдина жінка, яка під час Другої світової війни служила командиром взводу морської піхоти.

Євдокія народилася 28 травня 1924 року у місті Новий Буг (теперішня Миколаївська область). Невдовзі після того, як їй виповнилося 17 років, Німеччина напала на СРСР. На Миколаївщину окупанти прийшли доволі швидко: 25 липня 1941 року бої почалися в її рідному селі. Під обстрілом ворожої артилерії дівчина перев’язувала поранених бійців і командирів. Коли 96-й кавалерійський полк став відступати, Євдокія умовила командира забрати її з собою.

У полку Завалій служила санітаркою. Під час переправи через Дніпро в районі Хортиці вона була поранена, і її відправили в шпиталь аж до Краснодару. Медики хотіли комісувати дівчину, але вона наполягла на своєму рішенні продовжити службу. Після одужання Євдокію направили в запасний полк. В умовах воєнного безладу Завалій видала себе за чоловіка і так потрапила на передову у 6-ту десантну бригаду. Неймовірно, але їй вдавалося приховувати свою таємницю 8 місяців!

Після того, як дівчина взяла в полон німецького офіцера, її направили служити у розвідвідділення, а незабаром вона його очолила. В одному з боїв командир взводу був убитий і Завалій підняла взвод в атаку. У цьому бою вона отримала ще одне поранення. У шпиталі відкрилася таємниця про те, що «Євдоким», який більше півроку воював разом з десантниками, – дівчина.

У 1943 році її направили на шестимісячні курси молодших командирів і після закінчення, в званні молодшого лейтенанта, призначили командиром взводу 83-ї бригади морської піхоти. Євдокія Завалій відзначилася в боях на Кубані, брала участь у десантуванні в Крим, де її взвод взяв висоту 71,3 в Керченському районі. Під час розгрому німців під Севастополем навесні 1944 року підірвала разом із гарнізоном ворожий ДЗОТ та, увірвавшись в траншеї противника, знищила до 10 солдатів, закидала гранатами кулеметну позицію німців. Після Криму її бойовий шлях пролягав через Балкани: наступала у Бессарабії, десантувалася у румунській Констанці, болгарських Варні і Бургасі, воювала в Югославії .

У ході Будапештської наступальної операції Євдокія Завалій зі своїм взводом, використовуючи кисневі подушки, пройшла через міську каналізацію і захопила бункер німецького командування на чолі з генералом. Взвод Завалій перекрив шлях до відступу німецьким танкам. Десантники під її командуванням підбили 7 танків. В армії Євдокія дослужилася до полковника, за свої подвиги її нагородили багатьма медалями і орденами.

Після закінчення війни прославлену десантницю збиралися направити на навчання у військове училище, але далися взнаки чотири поранення і дві контузії, отримані в боях. У 1947 ріку Євдокію Завалій демобілізували і вона переїхала до Києва. В мирному житті вона завела сім’ю, працювала директором гастроному. Прагнучи до виховання молоді, Завалій об’їздила безліч міст, військових частин, кораблів і підводних човнів, розповідаючи про свій взвод морської піхоти. Померла героїня 5 травня 2010 року в Києві. Її з військовими почестями поховали на Байковому цвинтарі.